Nustatymai
  • 15 Jun 2023
  • PDF

Nustatymai

  • PDF

Article summary

Klasifikatoriai ir nustatymai

Duomenų teikimui į SAFT sistemą yra naudojami šie VMI paruošti klasifikatoriai:
• Didžiosios knygos sąskaitų klasifikatorius siejamas 1:N ryšiu (vienas su daug) su DK sąskaitomis (sąskaitų planu).
• PVM klasifikatorius siejamas 1:N ryšiu su PVM registravimo nustatymais. Šis klasifikatorius taip pat jau yra naudojamas duomenų teikimui į i.SAF posistemį.
• Pelno mokesčio klasifikatorius siejamas 1:N ryšiu su viena iš NAV dimensijų (nėra privalomas).
• Analitinės apskaitos „Pelnas“ klasifikatorius siejamas 1:N ryšiu su viena iš NAV dimensijų (nėra privalomas).

Didžiosios knygos sąskaitų nustatymai

Vienas pagrindinių ir svarbiausių darbų, ruošiant sistemą SAFT deklaravimui, yra didžiosios knygos sąskaitų susiejimas su SAFT didžiosios knygos klasifikatoriumi ir nustatymų atlikimas.
Sąskaitų plano susiejimui su SAFT DK sąskaitų kodais:

  1. Naudojant paiešką, atidaromas Sąskaitų planas.
  2. SAFT DK kodo priskyrimas prie DK sąskaitos gali būti atliekamas:
    • Sąskaitų plano sąraše, veiksmų juostoje pasirinkus Redaguoti sąrašą:
    image.png
    • Atsidarius pačią DK sąskaitos kortelę, tam sąskaitų plano sąraše reikia paspausti ant norimos DK sąskaitos numerio.
  3. SAFT DK sąskaitos kodas yra priskiriamas laukelyje „SAF-T DK sąsk. Nr.“ pasirinkus iš sąrašo arba įvedus reikšmę rankiniu būdu. Laukelis „SAF-T DK sąsk. aprašas“ užsipildo automatiškai, pagal SAFT DK sąskaitos pavadinimą. Neradus DK sąskaitos atitikmens, pasirenkama DK sąskaita „Kita“ iš tos pačios grupės, taip pat pasirenkamas SAFT DK sąskaitos Nr. už balansinėms sąskaitoms – DK sąskaita „Kita“, sąskaitos tipas - Kita.
    image.png
    image.png

SAF-T DK sąsk. Nr. reikšmės negali būti keičiamos rankiniu būdu. Jeigu yra pasikeitimų, juos turi užkelti diegėjas.
SAF-T DK sąskaitos Nr. turi būti nurodytas prie visų DK sąskaitų, taip pat ir už balansinių.

Sąskaitų lygiai

Prie DK sąskaitų būtinai turi būti nurodytas „SAF-T sąskaitos lygis“, kuris nurodo, kokio lygio yra DK sąskaita. Šis lygio nustatymas negali būti atliekamas rankiniu būdu, tam yra sukurta funkcija, kuri tai atlieka automatiškai.
DK sąskaitų lauko SAF-T sąskaitų lygis galimos reikšmės:

SAFT sąskaitos lygisAprašymas
Suminė 1 lygio („S1L“)Aukščiausio lygio suminė sąskaita („Iš viso“), į kurią įeina tik kitos, žemesnio lygio suminės sąskaitos. Dažniausiai tai bus sąskaitos 1, 2, 3, 4, 5, 6 ir kt.
Suminė 2 lygio („S2L“)Žemesnio lygio suminė sąskaita („Iš viso“), kuri įeina į suminę 1 lygio sąskaitą arba Suminę 2 lygio sąskaitą. Į šią sąskaitą gali įeiti kitos suminės 2 lygio sąskaitos arba suminės sąskaitos. Neįeina detalios („Registravimo“) sąskaitos. Tai gali būti sąskaitos 11, 24, 54 ir pan.
Suminė („S“)Žemiausio lygio suminė (‚Iš viso“) sąskaita, į kurią įeina detalios („Registravimo“) sąskaitos. Taip pat ji gali būti suminės 1 lygio arba suminės 2 lygio sąskaitos subsąskaita. Tai visos suminės sąskaitos, po kuriomis eina registravimo sąskaitos pvz. 111, 241, 1610, 16610, 26211 ir kt.
Detali 1 lygio („D1L“)Tai detali („Registravimo“) sąskaita, kuri nepatenka į jokią suminę sąskaitą. Realiai tokie pavyzdžiai yra išskirtiniai ir jų būna labai mažai.
Detali („D“)Tai detali („Registravimo“) sąskaita, kuri patenka į suminę arba suminę 1 arba suminę 2 lygio sąskaitą. Tai beveik visos Registravimo sąskaitos: 1110, 1140, 2010, 3011, 5000 ir t.t.

Pirmąjį kartą SAFT DK sąskaitų lygis yra priskiriamas diegėjo. Papildžius sąskaitų planą naujomis sąskaitomis, pakeitus sumavimo ar kitus nustatymus, vartotojas gali pats paleisti funkciją, kuri užpildo SAFT DK sąskaitų lygius. Vartotojui to neatlikus, funkcija Atnaujinti D/K sąskaitų lygį pasileidžia automatiškai, kiekvieną kartą eksportuojant SAF-T failą.
DK sąskaitos lygį galima peržiūrėti sąskaitų plano sąraše arba atsidarius DK sąskaitos kortelę.
image.png

DK sąskaitų lygio suskaičiavimui:

  1. Naudojant Paiešką, atidarome SAF-T nustatymus.

  2. Veiksmų juostoje pasirenkame Atnaujinti DK sąskaitų lygius.
    image.png

  3. Atsidarius klausimui, ar tikrai norite atlikti DK sąskaitų lygių naujinimą, spaudžiame Taip.

  4. Baigus naujinimą, gauname pranešimą Atlikta.

Šalių/regionų kodai

Teikiant SAF-T duomenis, VMI yra siunčiami dideli kiekiai įvairios informacijos, dalis šios informacijos yra unifikuojama per klasifikatorius, kita dalis yra visuotinai priimti standartai. Toks reikalavimas yra taikomas šalių/regionų kodams, kurie privalo būti pateikiami pagal ISO 3166-1 alfa-2 kodavimą, dviem raidėmis: https://lt.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1. Šie kodai yra supildomi automatiškai diegėjo, todėl naudotojui nieko papildomai atlikti nereikia.
Norint peržiūrėti nustatymus, reikia:

  1. Naudojant Paiešką, atidaryti Šalių/regionų kodų langą.
  2. Šalių /regionų sąrašo lauke SAFT šalies kodas turi būti supildyti ISO koduotės šalių kodai.
    image.png

PVM klasifikatorius

Teikiant SAFT duomenis VMI, yra siunčiamas įmonėje naudojamas PVM klasifikatorius. Kadangi tie patys PVM klasifikatoriai yra naudojami i.SAF deklaravimui, todėl tikėtina, kad nieko papildomai daryti nereikės, svarbu apkreipti dėmesį, kad naudojami klasifikatoriai atitiktų VMI reikalavimus.
Naudojamų PVM klasifikatorių kodų sutikrinimui:

  1. Naudojant Paiešką atidaromas IMAS PVM kodų klasifikatoriaus langas.
    image.png

  2. Sutikrinami sistemoje naudojami PVM klasifikatoriaus kodai su VMI pateiktais klasifikatorių kodais PVM klasifikatorius.

  3. Patikrinami PVM registravimo nustatymai (naudojant Paiešką surandame PVM registravimo nustatymai), kad būtų priskirtas teisingas iMAS PVM kodas lauke Mokesčio kodas.
    image.png

Neprivalomi naudoti klasifikatoriai

SAFT specifikacijose yra numatytas pelno mokesčio ir analitinės apskaitos klasifikatoriai, tačiau šiuo metu jie nėra privalomi, todėl įmonė gali pasirinkti, ar naudoti juos, ar ne. Jeigu nusprendžiama jų nenaudoti, tuomet aprašomi sekantys žingsniai yra neaktualūs.
Pelno mokesčio ir analitinės apskaitos klasifikatoriai BC yra realizuoti dimensijų principu. Jeigu įmonė turi dimensiją, kuri labai panaši ir savo prasme atitinka Pelno mokesčio arba analitinės apskaitos klasifikatorių, tuomet galima panaudoti esamas dimensijas, nebūtina kurti naujos.
Norint susieti esamą dimensiją su SAFT pelno mokesčio ar analitinės apskaitos klasifikatoriumi, reikia atlikti tokius veiksmus:

  1. SAFT nustatymuose, skilties „Klasifikatoriai“ lauke Pelno mokesčio arba Analitinės apskaitos kodas pasirinkti šią dimensiją.
  2. Eiti į dimensijos vertes (naudojant Paiešką, atidarome Dimensijos, tuomet veiksmų juostoje spaudžiame Dimensija > Dimensijos vertės) ir atsidariusiame lange, lauke SAF-T klasifikatorius, susieti naudojamas dimensijų vertes su SAFT pelno mokesčio ar analitinės apskaitos kodais.
    image.png
    image.png
Svarbu:

Susiejama dimensija negali būti pirma arba antra globalios dimensijos.

Norint pradėti naudoti SAFT pelno mokesčio ar analitinės apskaitos klasifikatorių:

  1. Reikia sukurti dimensiją, kuri bus naudojama šiam klasifikatoriui. Naujos dimensijos sukūrimui per paiešką atsidarome Dimensijos.

  2. Atsidariusiame dimensijų sąraše, spaudžiame Naujas ir suvedame naujos dimensijos informaciją.
    image.png

  3. Sukūrus dimensiją, turime ją priskirti SAFT nustatymuose, skiltyje „Klasifikatoriai“, lauke Pelno mokesčio dimensija ar Analitinės apskaitos dimensija.
    image.png
    image.png

  4. Norint, kad nurodytos dimensijos vertės būtų analogiškos pelno mokesčio klasifikatoriui ar analitinės apskaitos klasifikatoriui ir jų nebūtų galima redaguoti, SAFT nustatymuose reikia uždėti požymį Sinchronizuoti pelno mokesčio dimensiją arba Sinchronizuoti analitinės apskaitos dimensiją.

  5. Sukūrus dimensiją ir ją nustačius SAFT nustatymuose, reikia sukurti šios dimensijos vertes. Dimensijų vertes, atitinkančias Pelno mokesčio klasifikatorių, galima sukurti, pasinaudojus automatine funkcija. Naudojant paiešką, atidarome SAFT pelno mokesčio kodai ar SAFT analitinės apskaitos kodai puslapį ir veiksmų juostoje spaudžiame funkciją „Sukurti dimensijos vertes“.

  6. Pasitikrinti, ar dimensijos vertės buvo sukurtos, galima nuėjus į dimensijų puslapį. Atsidariusiame dimensijų lange pasirenkame sukurtą dimensiją ir spaudžiame Dimensija > Dimensijų vertės.

SAFT pelno mokesčio klasifikatoriaus reikšmės negali būti redaguojamos rankiniu būdu. Jeigu reikia pakeitimų, prašome kreiptis į diegėją.

Pastaba:

Naudojant SAFT pelno mokesčio ar analitinės apskaitos klasifikatorių, juos reikia priskirti atitinkamose operacijose, todėl būtų naudinga atitinkamoms DK sąskaitoms uždėti šios dimensijos reikalavimą.

Dimensijos

Pagal VMI reikalavimus, įmonė SAF-T privalo pateikti visą apskaitos ir analitinę informaciją, kurią kaupia savo sistemoje, todėl pagal šį reikalavimą privaloma pateikti ir visas savo naudojamas dimensijas. Jeigu įmonė nuspręstų tam tikros dimensijų informacijos nesiųsti, tai yra galimybė sužymėti norimas teikti dimensijas.
Norint sužymėti ar patikrinti, kurios dimensijos yra siunčiamos SAF-T reikia:

  1. Atsidaryti Dimensijų langą (naudojant paiešką, atidarome Dimensijos).
  2. Atsidariusiame dimensijų sąraše, lauke Teikti SAFT sužymime tas dimensijas, kurias norime teikti SAFT. Pagal nutylėjimą šios varnelės būna sudėtos automatiškai.
    image.png
Pastaba:

Nuėmus požymį „Teikti SAFT“ bus nesiunčiama dimensija ir jos vertės įrašai, tačiau patys įrašai, turintys šias dimensijas, bus siunčiami, tik atitinkamuose elementuose nebus pildomos dimensijos vertės reikšmės.

SAF-T nustatymai

Pradedant naudoti SAF-T funkcionalumą, turi būti atlikti pagrindiniai nustatymai. Didžioji dalis nustatymų laukų bus užpildyti diegėjo, tačiau nustatymus būtina pasitikrinti, atsidarius SAFT nustatymų langą ir sutikrinant nustatymai. Jei reikalinga – juos pakeičiame, papildome.
image.png
image.png
image.png

SAFT nustatymų laukų reikšmės:

LaukasAprašas
Administratoriaus vartotojo IDNurodomas administratoriaus vartotojo ID iš sąrašo. Nurodytas vartotojas gali pridėti SAF-T teises į sukurtą teisių rinkinį.
Teikti SAF-T duomenisPožymis turi būti uždėtas, norint eksportuoti SAF-T duomenis iš NAV.
SAFT XSD versijaLaukas užpildoma automatiškai diegėjo, todėl vartotojui šito lauko pildyti nereikia. Naujausia SAFT XSD versija yra 2.01.
Mokesčių apskaitos principasPagal nutylėjimą užpildoma „Kaupimo“, tačiau esant poreikiui, galima pasirinkti „Pinigų“.
Įmonės tipasGalimi du pasirinkimai: UAB ir Ne-pelno. Šis laukas būna užpildomas diegėjo, esant poreikiui gali būti keičiamas.
Audito bylos šalisNurodomas įmonės šalies kodas (LT).
Teiktina IT nusid. knygaŠiame lauke nurodoma ilgalaikio turto nusidėvėjimo knyga, kurioje yra apskaitomas ilgalaikis turtas (ne mažavertis, ar būsimų laikotarpių sąnaudos). Norint pasirinkti IT nusidėvėjimo knygą, spaudžiame Redagavimo mygtuką ir atsidariusiame lange nurodome IT nusidėvėjimo knygos kodą ir kitus reikiamus parametrus, jeigu tokių yra. Pasirinkus spaudžiame Gerai.
Teiktina IT nusid. knyga (perkainojimai)Šiame lauke nurodoma nusidėvėjimo knyga, kurioje yra apskaitomas perkainotas ilgalaikis turtas (jeigu tokio įmonė turi). Jeigu knyga ta pati, kaip ir neperkainotam turtui, tai taip ir nurodoma, tik parenkamas kitas papildomas filtras, kaip atskirti perkainotą turtą (pvz. pagal IT kortelės numerį arba pagal IT registravimo grupę). Perkainoto ir neperkainoto IT atskyrimui gali būti naudojami ir „<>“ (nelygu) filtras, kad iš aibės išskirti tam tikras reikšmes. Esant sudėtingesniems atvejams tinkamo filtro uždėjimo klausimu, prašome kreiptis į diegėją.
Prek. PVM reg. grupė pagal periodąUždėjus šį požymį, bus eksportuojama prekės PVM registravimo grupė tokia, kokia buvo tą laikotarpį, už kurį formuojamas failas. Kitu atveju, Prekės PVM reg.grupė yra eksportuojama iš prekės kortelės, tokia, kokia yra SAFT failo formavimo metu. Šis nustatymas aktualus, jeigu yra kaitaliojamos prekės PVM reg. Grupės kortelėse.
Vyr. Buhalterio Nr.Šiame lauke iš darbuotojų sąrašo parenkamas vyr. buhalteris, kuris formuoja ir teikia SAFT failus.
Įrašų kiekis vienoje dalyjeNaudojama didelės apimties papildomam failų skaidymui, nurodant kiek įrašų turi būti vienoje failo dalyje.
Maksimalus dalių kiekisFailas suskaidomas į lauke nurodytą maksimalų dalių kiekį. Veikia tik tuomet, kai yra užpildytas Įrašų kiekis vienoje dalyje.
Vietinės šalies kodasNurodomas vietinės šalies kodas (pagal ISO dviženklį kodavimą), dažniausiai tai bus LT. Šis kodas naudojamas nurodant šalį tose kortelėse, kur šalis nėra užpildyta.
Bazinio mat.vnt.kodasNurodomas bazinis matavimo vienetas, kuris bus priskirtas eksportuojant DK sąskaitoms, Papildomoms išlaidoms.
Skiltis „Klasifikatoriai“ – naudojama klasifikatoriams ir dimensijoms susieti.
Pelno mokesčio dimensijos kodasŠiame laukelyje nurodoma, kuri dimensija atitinka SAFT pelno mokesčio klasifikatorių. Plačiau apie tai 2.4 Pelno mokesčio klasifikatorius.
Analitinės apskaitos dimensijos kodasŠiame laukelyje nurodoma, kuri dimensija atitinka SAFT analitinės apskaitos klasifikatorių.
Sinchronizuoti pelno mokesčio dimensijąUždėjus šį požymį, susieta pelno mokesčio dimensija ir pelno mokesčio klasifikatorius bus sinchronizuojami tarpusavyje, tai reiškia, kad uždėjus varnelę nebus leidžiama rankiniu būdu keisti dimensijos verčių.
Sinchronizuoti analitinės apskaitos dimensijąUždėjus šį požymį, susieta analitinės apskaitos dimensija ir analitinės apskaitos klasifikatorius bus sinchronizuojami tarpusavyje, tai reiškia, kad uždėjus varnelę nebus leidžiama rankiniu būdu keisti dimensijos verčių.
Skiltis „Mokėjimai“ – naudojama mokėjimų klasifikavimui
Atskaitingų asmenų reg. grupėsNurodomos atskaitingų asmenų registravimo grupės iš Banko sąsk. reg. grupių lentelės. Galima nurodyti keletą reikšmių
Cash Pool registravimo grupėsNurodomos cash pool sąskaitų registravimo grupės iš Banko sąsk. reg. grupių lentelės. Galima nurodyti keletą reikšmių.
Kasos aparato registravimo grupėNurodoma kasos aparato banko sąskaitos registravimo grupė (jeigu kasos aparatas realizuotas per banko kortelę). Galima nurodyti keletą reikšmių.
Kasos knygos registravimo grupės kodasNurodoma kasos banko sąskaitos registravimo grupė.
Skiltis „Testavimo režimas“ – norint suformuoti testinį SAF-T failą, išskaidytą atskiromis duomenų dalimis, yra naudojamas testinis SAF-T režimas, kuriame galima susižymėti norimas eksportuoti sritis. Pažymėtina, kad testavimo režimu suformuotų failų struktūra nėra tinkama kelti į VMI. Testavimo režimu suformuoti failai skirti paprastesniam duomenų, išeksportuotų į failą, pasitikrinimui.
Skiltis “SAFT Lentelės lauko pasirinkimas“ – šioje skiltyje yra atliekamas SAFT naudojamų lentelių laukų susiejimas su konkrečios įmonės lentelių laukais, naudojamų dokumentų numerių nurodymas. Šis nustatymas dažniausiai atliekamas diegėjo ir aktualus, kai įmonės neturi Softeros lokalizacijos ar naudojami ne tie laukai, kurie supildyti išrinkimuose.